ODRŽANA 8. KONFERENCIJA ‘ODRŽAVANJE 2024. / MAINTENANCE 2024’
U Hotelu Zenica, 13. i 14. novembra 2024. godine, održana je 8. naučno-stručna konferencija sa međunarodnim učešćem “ODRŽAVANJE 2024”, koja je okupila čak 139 učesnika iz akademske zajednice, privrede, vladinih institucija i ostalih javnih institucija.
Konferencija je ove godine realizovana u saradnji Mašinskog fakulteta Univerziteta u Zenici sa partneskim institucijama i fakultetima:
- Ministarstvo za privredu Zeničko-dobojskog kantona (Bosna i Hercegovina),
- Pomorski fakultet Kotor Univerziteta Crne Gore (Crna Gora),
- Inženjerski fakultet Harran Univerziteta Şanliurfa (Turska),
- Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu (Srbija),
- Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu (Hrvatska).
Organizacioni i naučni odbor konferencije je činio značajan broj uglednih predstavnika univerzitetâ i privrede iz Turske, Švedske, Crne Gore, Srbije, Slovenije, Hrvatske, Albanije, Makedonije, Rumunije i Bosne i Hercegovine.
Konferencija je bila mjesto susreta učesnika iz uglednih institucija, uključujući Univerzitet u Zenici, Univerzitet u Bihaću, Univerzitet u Mostaru, Univerzitet u Tuzli, Sveučilište u Slavonskom Brodu, Univerzitet u Beogradu, Univerzitet u Novom Sadu, Univerzitet Crne Gore i Harran Univerzitet iz Turske. Ovakva zastupljenost institucija dodatno je potvrdila značaj ovog skupa kao mjesta za povezivanje i razmjenu vrijednih znanja i iskustava međunarodnog nivoa.
Osim akademske zajednice, na Konferenciji su učestvovali i predstavnici 17 kompanija iz Bosne i Hercegovine i regije, čime je dodatno naglašena potreba za saradnjom između nauke i privrede. Ova sinergija je ključna za rješavanje savremenih izazova i jačanje povezanosti između obrazovanja i industrije, što predstavlja osnov za tehnološki i ekonomski napredak.
Kompanije su na nekoliko načina dale značajan doprinos realizaciji konferencije, od kojih posebno ističemo kompanije: Termoelektro d.o.o. Brčko, TERMO KONTROL d.o.o. Bijeljina, EFCO-NAT d.o.o. Maglaj, Berdiz Consulting AB, Gteborg, Sweden, BioProcess d.o.o. Zavidovići, Natron-Hayat d.o.o. Maglaj, HEIDELBERG Materials Cement BiH d.d. Kakanj, Micom BH d.o.o. Sarajevo, HIFA-OIL d.o.o. Tešanj, METACOMM d.o.o. Jajce, EHL-Tech Stjepan polje/Gračanica, IPI – Institut za privredni inženjering d.o.o. Zenica.
Prilikom otvaranja Konferencije uvaženim prisutnim učesnicima su se obratili:
- prof. dr. Ibrahim Plančić – dekan Mašinskog fakulteta Univerziteta u Zenici,
- dr. Jusuf Duraković – rektor Univerziteta u Zenici,
- Samir Šibonjić – ministar Ministarstva za privredu Zeničko-dobojskog kantona,
- dr. Fuad Hadžikadunić – predsjednik Organizacionog odbora Konferencije.
Nakon uvodnih obraćanja predstavnika institucija, kao i predstavnika privrednih subjekata, radni dio Konferencije započeo je s četiri uvodna izlaganja:
- “Istraživanje uzroka loma nosača topione komore uz dimenzionisanje i konstruiranje novih nosača” – Miškić Miroslav, Benović Aco, Gačić Almedin, Sremčev Nemanja (Srbija, Bosna i Hercegovina)
- “Primjena FEM analize u projektovanju mašinskih konstrukcija” – Dizdar Samir, Tomović Radoslav, Isić Safet (Švedska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina)
- “Definisanje integralne logističke podrške pri nabavci ratnih brodova” – Aleksić Marinko, Cvrk Sead (Crna Gora)
- “The Importance of Maintenance Operations in Natural Gas Distribution Systems and Analysis of Maintenance Program for Şanlıurfa Province” – Bulut Husamettin, Ural Muhamed Nezik (Turska)
Konferencija je realizovana kroz pet sekcija i prezentaciju 35 radova, u kombinovanom formatu uživo i online, omogućavajući fleksibilno učešće istraživačima iz različitih krajeva. Prijavljeno je 55 radova, a nakon pažljive recenzije prihvaćeno je i u Zborniku radova objavljeno 49 radova iz 22 tematske oblasti, koji predstavljaju značajan doprinos tehničkim, inženjerskim, ekonomskim i društvenim naukama.
Poseban doprinos ovogodišnjoj Konferenciji dala je panel diskusija na temu “Održavanje i Industry 4.0 – Digitalne tehnologije i razvoj kurikuluma u cilju jače saradnje s privredom”. Panelisti su podijelili svoja iskustva i perspektive o izazovima i prilikama koje donosi Industry 4.0, s posebnim fokusom na digitalne tehnologije u održavanju i prilagođavanje obrazovnih programa potrebama savremene industrije.
Konferencija “ODRŽAVANJE 2024” još jednom je pokazala važnost povezivanja različitih sektora i država, omogućavajući učesnicima da uče jedni od drugih, dijele istraživačke rezultate i najbolje prakse te zajednički doprinose naučnom napretku. Smatramo da je događaj ispunio zacrtane ciljeve okupljanja stručnjaka, razmjenu iskustava i ideja za dalja istraživanja, prezentaciju najnovijih rješenja, metodologija, tehnologija i savremene opreme, posebno naglašavajući značaj međusektorske i međunarodne saradnje. Ovaj događaj, prepoznatljiv po svojoj raznolikosti i visokim standardima, predstavlja značajan korak prema inovacijama i razvoju u regiji i šire.
Još jednom se iskreno zahvaljujemo svim gore pomenutim učesnicima, partnerskim institucijama, privrednim subjektima, te svim ostalim zaslužnim, na izuzetno značajnom doprinosu u uspješnoj realizaciji Konferencije.