+387 (0)32 449120 mf@unze.ba
Petković dr. Darko

Dr.Sc DARKO PETKOVIĆ

Redovni profesor

Katedra za održavanje  CV – bhs, CV – engReference list

Kontakt

Tel: +387(0) 32 444 420

E-mail: darko.petkovic@unze.ba

Rođen 1960.godine Zenici, gdje je i diplomirao 1984. godine na Mašinskom fakultetu Zenica Univerziteta u Sarajevu. Nakon diplomiranja godinu dana radio u Željezari “Zenica”. Od 1985. godine je stalno zaposlen na fakultetima u Zenici, najprije kao asistent, viši asistent, docent, v.prof. te danas redovni profesor na predmetima iz oblasti proizvodnih sistema, logistike, preduzetništva i održavanja. Postdiplomski magistarski studij iz oblasti projektovanja proizvodnih sistema završio na Fakultetu tehničkih nauka na Univerzitetu u Novom Sadu 1991.godine. Istraživački rad za magistarsko istraživanje obavio 1989.godine na TU Ostrava (Češka). Doktorsko istraživanje u periodu 1996-1999.godina obavio na univerzitetima u Ahenu (RWTH Aachen- Njemačka), Torino (Politecnico di Torino- Italija) i Barcelona (Univerisidad Politecnica de Catalynia-Španija). Doktorsku disertaciju odbranio 1999.godine na Univerzitetu u Sarajevu.

Bio je voditelj ili učesnik u nizu većih projekata kao što su Naučno-tehnološki park Zenica, Formiranje nacionalnog laboratorija za ispitivanja u drvopreradi (LIND), Plan razvoja privrede opštine Zenica, Studija izvodljivosti razvoja poslovnih zona Hercegovine, razvoj Naučno-tehnološkog parka i centara izvrsnosti Crne Gore, razvoja naučno-tehnoloških parkova Srbije, Tehnološkog parka INTERA Mostar, Poslovne zone PC 96 Vitez, Klastera plastičara i alatničara BiH i dr. Učestvovao je kao član projektnog tima u izradi Strategije razvoja BIH za period 2010-2015.godina, Strategiji razvoja nauke u BIH za period 2010-2015 i 2015-2020, Strategiji razvoja nauke u FBIH za period 2010-2020 god. (u timu Akademije nauka i umjetnosti BIH), Strategiji razvoja privrede ZDK, Strategija privrede grada Zenica, Privredni resursi i značaj za ekološki održivi razvoj. Od većih projekata izdavajaju se i „Razvoj inovacionih centara u Zenici, Banjoj Luci i Mostaru“ (IPA EU program), članstvo u ekspertskom timu Svjetske banke iz Vašingtona na projektu „Strategije razvoja RDI u Jugoistočnoj Evropi“, prvo vođenje Tempus projekta u BIH (2006.god), te niz EU Tempus, Interreg, IPA i Erasmus projekata. Na konferencijama objavio više od 400 radova, učestvovao u izradi više od 200 domaćih i međunarodnih projekata te objavio više od 10 knjiga. Imenovani je ekspert italijanske Vlade za ocjene NIR projekata, član akreditacijske komisije CENQA u Diseldorfu i ARACIS u Bukureštu. Od 2004 do 2014.godine je bio na funkciji prorektora za razvoj, nauku a posle za QA i međunarodnu saradnju UNZE te član Bolonja ekspertske grupe u BIH. Za Vladu Republike Srpske vodio je projekt Rangiranja visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj (2021-2022). Jedan je od onivača Tehnološkog parka INTERA Mostar.

Osnivač je i direktor Centra za inovativnost i preduzetništvo (TTO) Univerziteta u Zenici (CIP UNZE) više od 10 godina. Ima više od 35 godina radnog staža u visokom obrazovanju te odličnu saradnju sa privrednicima u BIH i regionu. Jedan je od BH pokretača koncepta dualnih studija na Univerzitetu u Zenici kao i razvoja legislative i ostalih značajnjih elemenata za razvoj ovakvog studija. Posebno je aktivan u saradnji sa privrednicima u poslovnim zonama Tešanj i Vitez, privrednim komorama ZDK i FBiH, sličnim TTO centrima u regiji (Beograd, Ljubljana, Split, Kopar, Novi Sad, Sinliurfa i dr.), Projektnim uredom Vlade Zeničko-dobojskog kantona. Kao prioritet u svom radu pored nastavnog procesa ističe razvoj međunarodne projektne saradnje CIP UNZE.

 

en_USEN